Víno a zdraví
Víno je důležitým dodavatelem glycerinu, kyselin, vitamínů a minerálií. Tím posiluje imunitní systém a podporuje látkovou výměnu.Dalším argumentem pro schvalování přiměřené konzumace vína jsou mnohačetné vědecké výzkumy a studie, provedené po celém světě. Tyto studie prokázaly, že souvislost mezi konzumací červeného vína a poklesem počtu chorob srdce skutečně existuje. Vědci toto tvrzení ospravedlňují vzhledem ke skupině fenolů, která je přítomna především v červeném víně. Jedná se asi o 100 různých látek, k nimž patří mimo jiné asi nejznámější tanin. Podobně jako ve víně mají totiž tyto látky antioxidační účinky i v krvi. Víno tak prokazatelně snižuje možnost vzniku rakoviny.
Obecně lze konstatovat, že jako zdraví přínosné jsou označovány jedna či dvě sklenky vína (po 0,2 litru) za den.
Těžkosti civilizace
Od chvíle, kdy chemie vstoupila do moderních procesů zemědělství, někteří vlastníci vinic lítostivě konstatují, že je toto poškození zřetelné jak v kvalitě půdy, tak i na samotné vegetaci a lze pozorovat i odolnější parazity. To se nepřímo přenáší i na vína, která se stávají banální a je v nich zřetelná všudypřítomnost různých chemických látek a „opravovadel“. Často se zapomíná na vazbu mezi majitelem vinice a jeho půdou, půdou a jeho terroir. V rukavičkách, uzavření ve své klimatizované místnosti si někteří viti-technici užívají pohled na své vinice plné různých hnojiv a pesticidů… Přesto všichni známe burgundskou legendu, dle které cisterciáčtí mniši objevili nádherné spojení mezi touto zemí a vínem. Zamilováni do kvality a chuti zdejších vín založili kořeny snoubení zdejšího terroir s božím nápojem.
BIODYNAMIE (Biodynamika)
Biodynamika ctí základní ekologická pravidla a zemědělce vnímá jako součást ekosystému. Snaží se především vysvětlovat příčiny různých problémů a ne bojovat proti následkům těchto problémů, snaží se nalézt harmonii přírody. Biodynamika se představuje jako metoda něčeho živého (bio) a silného (dynamie) oproti dnešnímu „modernímu“ pojetí – zabíjet herbicidy, fungicidy, acaricidy, insekticidy…
Alain Hasard se zaměřil také na toto pojetí a snaží se maximálně respektovat své životní okolí. Jeho vinice jsou obdělávány podle principů biodynamiky a od roku 1999 je jeho práce kontrolována francouzskou certifikační agenturou Ecocert. Orba v zimním období, ponechání přírodního okolí vinic, respekt ke slunečnímu rytmu dodává jeho vinicím osobitou zemědělskou a ekologickou vyváženost. Nepoužívá žádná chemická hnojiva, žádné syntetické chemické prostředky – soustředí se na zem a snaží se oponovat všem negativním náporům přírodní cestou.
Sám ve svém článku o biodynamice uvádí důležitost puntičkářství při selekci hroznů, aby byly vybrány opravdu jen ty perfektně zralé a zdravé. Po sklizni ponechává vína fermentaci bez jakéhokoliv urychlovacího prostředku nebo nepřírodní manipulace. Pro Pinot noir je to asi 8 až 10 dní, což postačuje, aby tato odrůda projevila všechnu svou krásu a detail elegance a lehkosti. Při plnění lahví neprobíhá žádná dodatečná filtrace, a tak jsou vína Alaina Hasarda plná života. Pokud si přejete opravdu vychutnat si do detailů buket a chuť jeho vín, měli byste víno přelít do karafy asi 1 až 2 hodiny před podáváním.
Vinice „Les Vignes Martin, le Clos, les Rompeys“ jsou 3 nejlepší vinice tohoto vinaře. Jak sám říká, jsou to výjimečné, ideálně situované vinice, které každý rok produkují krásná, vyvážená vína.
ZAJÍMAVÝ LINK: www.znalecvin.cz
Francouzská vína
Otvírák na víno